LAFCO Commissioners

Print
 Amador LAFCO Commissioners and Terms of Office (Updated as of January 16, 2015)
Office Term Began Term Ends Current Appointee Date Originally Assumed Office
County Seat #1

2014

2018

Louis Boitano

Not known

County Seat #2
2012
2016 Brian Oneto

January 2010

County Alternate

2012

2016

Richard Forster

January 2015

City Seat #1

2013

2017

Patrick Crew
February 2009
City Seat #2

2015

2019

Tim Murphy
February 2013
City Alternate

2015

2019

Dominic Atlan
January 2015
Public Member

2015

2019

Jim Vinciguerra May 1999
Alternate Public

2014

2018

Byron Damiani June 2007

 

The city seat rotation plan is desired to ensure fairness and allow each city to have representation for two years as alternate, then two years in city seat #2, followed by two years in city seat #1. The rotation is independent of the fixed calendar year terms assigned to each city seat.

 LAFCO Officers:
Louis Boitano, Chairman
Jim Vinciguerra, Vice Chairman